Zuzana Uhde:
Nerovnosti jsou ostřejší než kdykoli předtím. Rozhovor Evelyn Nakano Glenn se Zuzanou Uhde [58]

« ročník 10, číslo 2/2009: Feminismus a politika rovnosti

Uhde, Zuzana. 2009. „Nerovnosti jsou ostřejší než kdykoli předtím. Rozhovor Evelyn Nakano Glenn se Zuzanou Uhde.“ Gender, rovné příležitosti, výzkum 10 (2): 58-63

Evelyn Nakano Glenn působí jako profesorka genderových a ženských studií a současně etnických studií na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Je také ředitelkou a zakládající členkou Center for Race and Gender, výzkumného pracoviště na stejné univerzitě. Pro akademický rok 2009/2010 byla zvolena prezidentkou Americké sociologické asociace.
Ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na genderovou, „rasovou“ a třídní dynamiku v procesech vyloučení a diskriminace. Svou prací zásadním dílem přispěla k feministické analýze simultánního utváření genderových a „rasově“-etnických nerovností. Tento přístup aplikovala ve svém výzkumu „rasové“ a genderové dělby reprodukční práce, placené i neplacené, a produkce a reprodukce vyloučení v rámci instituce občanství v USA. Publikovala několik knih, Unequal Freedom: How Race and Gender Shaped American Citizenship and Labor (2002) a Issei, Nisei, Warbride: Three Generations of Japanese American Women in Domestic Service (1986). Jako editorka se spolupodílela na knize Mothering: Ideology, Experience and Agency (1994) a editorsky připravila rovněž Shades of Difference: Why Skin Color Matters (2009).

PDF ke stažení PDF článku ke stažení (cs) …

PDF ke stažení PDF článku ke stažení (en) …