Vítání knihy Od přírody podřadné

NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR zve 29. října 2018 od 17:06 do Galerie kavárny Louvre na vítání překladu knihy Angely Saini Od přírody podřadné. Akce proběhne za účasti autorky a po oficiálním programu bude následovat autogramiáda!


Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné? Britská vědkyně, novinářka a popularizátorka vědy Angela Saini v knize Od přírody podřadné zkoumá fenomén výzkumů mezipohlavních rozdílů, který od dob Darwina patří mezi nejžhavější témata vědeckého zkoumání. Kniha vyšla ve Velké Británii v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year 2017 a druhé místo v žebříčku Goodreads v kategorii věda a výzkum. Časopisy The Spectator, deník The Guardian a mnohé další ji zařadily mezi knihy roku.

Angela Saini vystudovala strojírenství na Oxfordské univerzitě a vědu a bezpečnost na londýnské univerzitě King’s College. Pracuje jako reportérka pro veřejnoprávní stanici BBC, publikuje v časopisech New Scientist a Science, v denících The Guardian a The Times a dalších.

Za svoji novinářskou práci získala četná ocenění. První kniha Angely Saini Národ podivínů (Geek Nation, 2011) se v Indii stala nejprodávanější knihou. Pojednává o tom, že navzdory svému duchovnímu založení je Indie národ vědeckých exotů, šprtů a podivínů. Saini se sama mezi ně také řadí. Překlad druhé knihy právě přinášíme českému publiku. Aktuálně Saini dopisuje knihu o „vědě rasismu“, která vyjde v roce 2019.